Search

Burgundia veiniregioon

Burgundia veiniregioon asub Prantsusmaa idaosas. Oma pindalalt on see küllaltki pisike, kuid selle mõju maailma veiniturule on suur. Burgundia piirkonnast tulevad ühed maailma hinnatuimad veinid, eesotsas Romanee-Contiga. Burgundia 28 000 ha suuruselt maa-alalt toodetakse keskmiselt 180 miljonit pudelit veini aastas. Kuigi Bordeaux piirkonnas toodetakse iga-aastaselt ligikaudu 4 korda rohkem veini, peetakse Burgundiat sama oluliseks kui Bordeaux’d. Viimasel 10 aastal on Burgundia osakaal väärisveinide turul kasvanud ja Bordeaux langenud. Bordeaux osakaal jääb siiski üle 50%, seejuures Burgundia veinid moodustavad ligi 20%.

Burgundia veiniregioon asub Prantsusmaa idaosas
Burgundia veiniregioon asub Prantsusmaa idaosas

Kliima


Burgundia kliima on osaliselt vahemereline, osaliselt mandriline. Suveperioodid on suhteliselt lühikesed, talveperioodid on jahedad. Seetõttu on viinamarjade täielikult valmis küpsemine suur väljakutse. Suurim oht on kevadised külmad ja rahe.


Burgundia aluspinnaks on lubjakivi ja pinnas ise koosneb peamiselt paekivi mullast, mis avaldub mägedes, järskudes orgudes või kivistes paljandites. Need mullad mängivad olulist rolli Burgundia veinide iseloomu kujundamisel, tuues maitsesse mineraalsuse ja keerukuse, seda eriti valgete veinide puhul. Kõikidest teguritest mängibki enim rolli Burgundia pinnas.


Veinide klassifikatsioonid ja alad


Kõrgeima klassifikatsiooniga on Grand Cru põldudelt pärit veinid, kus ühel põllul võib olla kümneid või isegi sadu erinevaid tootjaid. Järgmine klassifikatsioon on Premier Cru, mis tähendab kindlast külast pärit viinamarjadega veini nagu näiteks Volnay Premier Cru, Beaune Premier Cru, Meursault Premier Cru. Peamine on üldapplellatsiooni ehk veinid, millel ei ole kindla piirkonna või küla täpsust.


Burgundia jaguneb viieks peamiseks viinamarja kasvanduste alaks:

  • Chablis (kuulsaimad Burgundia valged veinid Chardonnay viinamarjast)

  • Côte de Nuits (siit tulevad maailma kallimad punased veinid)

  • Côte de Beaune (siit tuleb maailmakuulus Hospices de Beaune veinioksjon)

  • Côte Chalonnaise

  • Mâconnais


Veini tootmine


Veini tootmine Burgundias käib kolmel erineval viisil. Esimesel juhul toodetakse veini läbi veinikauplejate, kes ostavad marju või veini kokku mitmelt väiksemalt viinamarja põldude omanikult ning seejärel müüvad veini edasi oma enda nime all. Teisel juhul ühendavad väiksemad viinamarja kasvatused oma ressursid ja rajavad endale ühise veinitehase, mida ka ühiselt kasutatakse. Kolmandal juhul omab veinitootja nii viinamarjaistandusi kui ka veinitootmist koos keldriga.


Mille järgi Burgundia veine oma portfelli valida?


Burgundia väärisveine valides on esmatähtis klassifikatsiooni valimine, seejärel vaadatakse veinitootja taset. Vastavalt aastakäigule tehakse viimane otsus, kas ja milliseid veine tootja käest oma veiniportfelli soetada. LeVinumi koostööpartner Burgundias on üks sealse piirkonna kuulsamaid ja mainekamaid veinitootjaid Domaine Faiveley, kes on meie partneriks ka maailmakuulsal Hospice de Beaune veinioksjonil.92 views0 comments