Search

Domaine Stéphane Ogier – Põhja-Rhone eliit

Updated: Oct 13, 2019


Postituse on kirja pannud veiniasjatundja ja Ogieri partner Eestis - Rünno Lumiste. Tema ettevõtte veiniinvesteeringute partneriks on LeVinum.


Domaine Stéphane Ogier on Põhja Rhônes paiknev väike aga väga tunnustatud veinimaja, mida loetakse veinimajade eliidi hulka. Stéphane Ogier toodab nii valgeid kui punaseid veine ja teeb koostööd tippsommeljeede ja tipprestoranidega üle maailma. Veinimaja tipptooteks on Belle Heleni nimeline Côte Rôtie punane vein. Belle Heleni paremad aastakäigud on saanud veinikriitik Rober Parkerilt maksimaalsed 100 punkti.


Veinimaja


Stéphane Ogier alustas oma koostööd isa Micheliga 1997. aastal pärast önoloogia õpinguid Beaunes. Õpingute ajal omandas ta tehnoloogia, mis annab Côte-Rotie veinidele peensuse ja elegantsi nagu pinotent (“pinotent” tähendab sarnased veinivalmistamise tehnoloogiaid Burgundia ja Pinot Noir viinamarjaga). Côte Roties peab töötama nii, et korjatud viinamarju saaks vartest eraldada. Viimaste aastate täpsus, nõudlikkus cuveede valmistamisel ja sellega seotud stiil asetavad Ogieri veinimajade eliidi hulka.Fotol: Prantsuse president Emmanuel Macron ja Stéphane Ogier.

Piirkond


Domaine Stéphane Ogieri veinimaja paikneb Põhja Rhône piirkonnas. Côte Rôtie (Rhône allpiirjond) on unikaalne, kuna selles kohas on Rhône jõgi mägede vahel ja antud maatükk on väga hea nurgaga päikese suhtes. Côte Rôtie paikneb ainult Rhône jõe läänekaldal. Pinnas on seal graniitne punase väljundiga ja punasest graniidist tuleb ka nimi (rôtie tähendab põlenut). Mäekülg on nii järsk, et ilmselt ainus tehnika. mis üleval käib, on väikesed roomiktraktorid, millega tehakse terrasse. Väiksemad maatükid (pr. k. Lieux dits) on hektari või mõne hektari suurused tükid, millel on oma nimed. Punaste veinide viinamarjade all on 13 hektarit (põhiliselt syrah viinamari), millest enamus maad asub Põhja-Rhônes, aga osa ka Lõuna-Rhônes. Valgete all on 5 hektarit (põhiliselt viognier viinamari).


Côte Rôtie veinide hinnatase algab 30-st eurost ja võib ulatuda mitmesaja euroni. Toodangu suurus on ligikaudu 100 000 pudelit aastas.Hoiustamine


2013 oli viimane aasta, kui veini toodeti perekonna keldris. 2014. aasta toodang valmis ultramoodsas veinikeldris (chai – veini kääritus ja ladustamiskoht), kus Stephane Ogieril on võimalus oma loovtalendil vabalt voolata. 11 hektarist, mida see veinimaja (domaine) omab, paikneb väga ilusatel maatükkidel 3,5 hektaril Côte-Rôties (Lancementis maatükil nimega Côte Blonde).

Viimane kord Ogieril külas käies uuris ta minult ja mu tütrelt, kui tore, et olete Eestist pärit, mitu Michelini tärnidega restorani teie maal siis on. Kahjuks pidime tõdema, et ei ole ühtegi. Pärast seda oli 5 sekundit vaikus. Meie mõtlesime, kui kahju, et peab niimoodi vastama. Loodame, et järgmisel korral kohtudes saab juba öelda päris numbri. (Rünno Lumiste)


Stephane Ogieri kohta leiab täiendavat informatsiooni: Wine-Searcher kodulehelt ning mitmetest veiniajakirjadest nagu Decanter, Wine Advocate jt.


Eestis on Stéphane Ogier-i veinid nautimiseks saadaval Noa ja Tuljaku restoranides, Tallinna Kaubamajas ning internetipoes www.levignoble.net. Investeerimisveinide osas on partneriks LeVinum OÜ.


#wineinvest #LeVinum

46 views0 comments

©2018 by LeVinum OÜ