Search

Itaalia veiniregioonid

Itaalias on rikkalik ja mitmekesine veinipärand, mis ulatub tagasi rohkem kui kaks tuhat aastat. Sealsed veinid on tuntud viinamarjasortide ja stiilide mitmekesisuse poolest. Samuti on Itaalia tuntud märkimisväärse veini tootmismahu poolest, mida nad ühes aastas toodavad - 2012. aastal üle 4 miljardi liitri 400 000 hektari suuruselt maa-alalt. Selles osas pakuvad Itaaliale konkurentsi vaid Prantsusmaa ja Hispaania.


Itaalia jaguneb 20 halduspiirkonnaks, milles kõigis toodetakse veine. Kui aga silmas pidada kõrget kvaliteeti ja kvantiteeti, siis on veinipiirkondi kokku kolm: Toskaana, Piemonte ja Veneto.Igale piirkonnale on omased erinevad veinistiilid. Osad on kuulsad tänu suurele tootmismahule ja neid võib leida üle terve maailma, teised on kuulsad tänu järjepidavale kõrgele kvaliteedile.


Toskaana veinid on tuntud üldjuhul Chianti Classico alapiirkonna veinide poolest, kuid kvaliteetveinide armastajate seas on tuntuimad ka Brunello di Montalcino, Vino Nobile di Montepulciano.


Veneto piirkonna tuntuimad toodangud on Prosecco, Soave ja Pinot Grigio, mille tootmiskogused on väga suured. Seejuures toodavad nad ka ühtesid maailma rikkalikumaid ja paremaid veine - Amarone della Valpolicella.


Itaalia veiniistandustes kasvab üle 2000 viinamarjasordi. Kõige tuntumad Itaalia viinamarjad on Sangiovese, Barbera, Nebbiolo, Montepulciano ja Pinot Grigio (kuigi tehniliselt on viimane rohkem prantsuse kui itaalia). Seejuures leidub Itaalias ka viinamarjasorte, mis on väljasuremisohus ja küllaltki vähetuntud, mida leidub vaid ühes või kahes kohas. Itaalia viinamarjasortidele pakuvad suurt konkurentsi mitmed prantsuse sordid nagu Cabernet Sauvignon, Merlot, Chardonnay ja Sauvignon Blanc. Neid sorte istutatakse kogu Itaalias üha rohkem ja neist on valmistatud lausa mitmed Itaalia parimad ja kallimad veinid nagu Belgeris valmistatud Super-Toskaana kuulsaim "Sassicaia".

26 views0 comments

©2018 by LeVinum OÜ