Search

Millal ja kuidas väärisveini dekanteerida?

Ühel või teisel moel saavad paljud veinid kasu dekanteerimisest. Kas on aastate jooksul on tekkinud põhja sete või on vein veel avamiseks liiga noor. Järgnevalt käsitleme erinevaid viise, kuidas veini dekanteerida.


Dekanteerimine tähendab veini kallamist originaalpudelist teise anumasse, mis on tavaliselt tehtud klaasist. Kõikjal, kus on traditsiooniks vanemate veinide joomine, on traditsiooniks ka dekanteerimine. Dekanteerimisel on peamiselt kaks põhjust: kas on vaja puhas vein eraldada sademest või on vein vaja varustada täiendava hapnikuga.


Tihtipeale on dekanteril kaks nime: kas “dekanter”, mille eesmärgiks on veini hapnikuga varustamine, või karahvin, mida kasutatakse veini ümber valamiseks.

Vein tuleb valada õrnalt niiöelda "pardi-kujulisse" karahvini.
Vein tuleb õrnalt valada niiöelda "pardi-kujulisse" karahvini.

Veini kallates väldi setet


Enamikes vanemates veinides on igati tavapärane leida setet. Veinis sisalduvad erinevad elemendid, mis seovad end üksteisega ja mille tagajärjel muutub vein hägusemaks. See juhtub ennekõike vanade veinidega, kuid ka siis, kui tootja otsustab veini enne pudelisse panemist jätta filtreerimata. Vein kaotab isegi vähese filtratsiooni juures osa enda maitsest, seepärast on sade veinis kui kvaliteedimärk.


Korrektne protseduur on asetada pudel paar päeva enne joomist püstijalu, siis vajub sade enne dekanteerimist põhja.


Kui veini avatakse, tuleb seda teha ilma pudelit loksutamata. Kui pudel on avatud, tuleb see valada vaikselt karahvini. On soovitatud kasutada niiöelda “pardi-kujulist” karahvini.


Vein dekanteeritakse puhtasse karahvini, eelistatavalt nii, et taustaks on hele pind, mis aitab märgata, kui sade jõuab pudelikaelani ning valamine tuleks lõpetada. Selle järel on su vein puhas ja valmis külalistele serveerimiseks.


Veini oksüdeerumine läbi dekanteerimise


Teine põhjus, miks veini dekanteerida, on selle hapnikuga varustamine. Seda tehakse peamiselt selleks, et veini pisut vanemaks “petta”. Optimaalne on veini hoida kuni see on joomiseks küpse, kuid paljusid veine juuakse juba enne, mistõttu on veini hapnikuga varustamine hädavajalik.


Veini hapniku varustamisega vabastad sa aroomid, mis on muidu veini suletud, parandades nii veini maitset.


Samuti saab tanniin veinis kasu hapnikuga varustamisest, muutes veini täidlasemaks ja mahedamaks. Paljud veinid võidavad karahvini ümbervalamisest, näides nii täidlasemad ja mahedamad, kui jõuab kätte aeg seda külalistele serveerida.


Millised veinid tuleks valada karahvini?

  • Kõik vanemad veinid, millel on põhja tekkinud sete. Eriti veinid Bordeaux, Burgundia või Barolo piirkonnast, mis on vanemad kui 10 aastat.

  • Portvein, mida on pudelis hoitud üle 15 aasta. Kui need on üle 50 aasta vanad, võib pudeli põhjas olla mitu sentimeetrit setet.


Milliseid veine tuleb dekanteerida?

  • Bordeaux veinid, mis on nooremad kui 15 aastat või sarnase stiili ja väljendusega, näiteks cabernet sauvignon Californiast.

  • Burgundia punane, 1-st cru levelist alates, mis on vähem kui 7 aastat vanad.

  • Barolo ja Barbaresco veinid, mis on nooremad kui 10 aastat võidavad samuti dekanteerimisest.

  • Chardonnay valge vein, näiteks Burgundiast, mis on noorem kui 5 aastat.


Kas šampanjat tuleks dekanteerida või karahvini ümber valada?


Lühike vastus on “ei”, aga see ei ole nii lihtne. Enamik vahuveine on mõeldud joomiseks otse pudelist kallates ning nad on parimad just sellisel viisil. Nagu kõige muuga veinimaailmas, on ka siinkohal mõned erandid, kus õrn dekanteerimine teeb imesid. Üldiselt tuleb enamikule veinidest kasuks, kui need mõni tund enne joomist avada.


Osad tootjad nagu näiteks Gosset ei lase enda vahuveinides malolaktilisel muutusel toimuda, mis tähendab, et üldiselt need õrnast dekanteerimisest võidavad. Nooremad versioonid suurepärasest šampanjast nagu Cristal või Salon, võidavad samuti õrnemast dekanteerimisest. Kui sul on kahtlus, siis ära dekanteeri vahuveini, kuid kui sul on varasem kogemus parimate šampanjade maitsmises, siis võib noorimate šampanjade dekanteerimisega eksperimenteerida.Blogipostitus on refereeritud RareWine artiklist.

76 views0 comments