Search

Primeurs de Bordeaux

Suuremad veinihuvilised teavad juba hästi, et igal kevadel algab kampaania Bordeaux prestiižseimate veinide ettemüügiks otse vaadist (en primeur). Niisugune tegevus algas juba 18. sajandil, kui hulgimüüjad külastasid suveperioodil veinimõisaid, uurisid põllul kasvavat saaki ja ostsid omanikult kogu saagi ette ära - muidugi odava hinna eest.


Bordeaux tippveinid on tuntud üle maailma

Parimate Bordeaux veinide klassifikatsioonid ja piirkonnad


1855. aastal klassifitseeriti Prantsusmaa kuninga käsul parimate veinimõisate veinid, et nendega välja tulla Pariisi maailmanäitusel. Bordeaux veinimaaklerid jaotasid punased veinid eelneva 20-30 aasta hindade alusel viide kategooriasse.

  • Ier Cru – algselt 4 veinimõisa: Haut-Brion, Lafite-Rothschild, Latour, Margaux ja hiljem lisandus Mouton-Rothschild;

  • 2-eme Cru - 16 veinimõisa;

  • 3-eme Cru - 14 veinimõisa;

  • 4-eme Cru - 10 veinimõisa;

  • 5-eme Cru – 18 veinimõisa.


See teeb kokku 63 veinimõisat. Nende hulka ei ole arvestatud Saint-Emilioni väärisveine, sest seal eksisteeris juba siis keskajast pärit klassifikatsioon – klassifitseeritud on 68 veinimõisa ja taseme jaotus: Premiers Grands Crus Classés A, Premiers Grands Crus Classés B ja Grands Crus Classés, mida vaadatakse iga 10 aasta tagant uuesti üle.


Seejuures Pomeroli piirkonna veinid ei mahtunud aga ühegi klassifikatsiooni alla, kuna seal kasvatati tollel ajal põhiliselt valgeid viinamarjasorte, mistõttu on need veinid ka tänapäeval vaid tava-appelatsiooni tasemel, seega tuleb teada, millisel veinil on milline tase.


Bordeaux linnast lõunapoole Graves piirkonnas on oma jaotus - Classement des Graves / Grand Cru Classes. Seal asuvad linnalähedane küla Pessac-Leognan ja mitmed väärishallitusveinide tootjad nagu Sauternes, Barsac jt. Need on jaotatud kolmele tasemele:

  • Chateau D´Yquem on Premier Cru Superieur;

  • Premiers Crus - 11 veinimõisa;

  • Seconds Crus - 14 veinimõisa.


Peale selle on veel 114 veinimõisa valmistatud “teist” veini (nooremate istikute või kehvema pinnase pealt). Valgetest on ka 10 veini. Nende veinide hinnatase on enamasti 1/3 esimese veini väärtusest, kuid siin on ka erinevusi. Näiteks Chateau Palmer, Margaux on 3-eme Cru classé kuid tema teine vein Alter Ego de Palmer on enamasti kallim kui mõni 5-e Cru classé vein. Üldiselt ühe taseme veinimõisad hoiavad enam-vähem samasugust hinnataset. Kui mõningad aastad tagasi Chateau Latour sai uue tegevdirektori, kes veiniaia pinna kvaliteedi uurimise tagajärjel vähendas esimese veini osakaalu teise veini - Les Forts de Latour kasuks, siis arusaadavalt tõusis ka Chateau Latour’i hind. See tekitas kohe vastuseisu teiste Ier Cru mõisate poolt.


Primeurs de Bordeaux algus


1982. aastal alustas parun Philippe de Rothschild veinide pudeldamist oma veinimõisas kohapeal (siiani veeti veinivaadid hulgimüüja juurde, kes siis pudeldadas - võis isegi juhtuda, et vaadipõhjad valati kokku samadesse pudelitesse). Parun kutsus aprillis kohale ka veinikriitikud ja muud huvilised kohapeale proovima vaadis küpsevat veini. Teised veinimõisad järgnesid ja siit algaski Primeurs de Bordeaux süsteem tööle.


Veinidega kauplemise protsess


Veinikriitikute ja muidu huviliste armee jälgib igal aastal viinamarjade kasvutingimusi, veinimõisate taset (kas piisavalt uut tehnoloogiat rakendatud jne). Kui saak korjatud ning vein juba küpseb vaatides, algavad degusteerimised valitud ninadele. Kõik see kajastub piisavalt ka meedias ning tavaliselt järgneva aasta aprillis algavad müügipakkumised.


Maaklerite tegevus Bordeaux piirkonnas on täpselt reglementeeritud. Suuremad veinimajad ise müügiga ei tegele, vaid maaklerid arvutavad hinna ja see on kõigile hulgimüüjatele kohustuslik, kelle kaudu tellimine käib. Tihtipeale on ka nii, et kui mõne veini puhul on oodata suuremat huvi, siis pannakse väiksem partii algselt müüki, ja kui nõudlus suur, siis järgnev partii müüakse kallimalt.


Müük toimub tavapäraselt 12 pdl kasti (9 liitrit) kaupa. Huviline, nagu ka LeVinum, fikseerib oma tellimused kohaliku hulgifirma juures. Siis peale kampaania lõppu (käesoleva 2020. aasta juulis) maksab poole ning aasta lõpus teise poole summast ja ootab veel ligi 1,5 aastat enne kui veinipudelid kätte saab. Kuna tippveinid vajavad keskmiselt 24 kuud aega vaadis arenemiseks enne, kui need pudeldatakse.


Bordeaux veinide hinnad viimastel aastatel


Läbi aastate, on statistika näidanud, et keskpärastel aastatel pudelisse villitud veinide hinnad on hiljem 20-30% kallimad, aga väga erilistel aastatel võib veinil olla turule tulles lausa 2-3 korda kallim hind.


Kõige tähtsam, mis mõjutab veinide hinda, on kliima ja seda eriti viimastel aastakümnetel. Kui vaadelda viimaseid aastakäike, siis näiteks 2017. aasta lõikus oli 39% väiksem tänu kevadistele halladele ja hiljem ka rahetormidele. Ka 2018. aastakäik valmistas palju muret, kuna oli vihmane kevad ning suvi oli viimase 50 aasta kuumem ja kuivem. Seetõttu tõusis veini alkoholi tase väga kõrgele - 14,5%, mis oli Bordeaux piirkonnas täiesti enneolematu. Saagikus langes 35HL pealt 24HL peale. Küll aga ei mõjunud see kõigile piirkondadele üht moodi. Koristuse ajaks olid nii mõnedki põllud kasvatanud suurepärase saagi. Võib öelda, et kliima soojenemine on tekitanud olukorra, kus aina sagedamini esineb kevadisi hallasid, vihmatorme, kuivust jne.


Bordeaux en primeur 2019


Bordeaux 2019. aasta kohta öeldakse, et see oli klassikaline veiniaasta, mis mõjutab selle aastakäigu veinide hindu positiivselt. Kuid koroona kriisi tõttu alustati en Primeur kampaaniaga hiljem - tavapärase aprillikuu asemel kestab see juuni algusest juulikuuni välja. Kriisist tingituna on 2019. aasta hindade tase praegu madalam, ehkki veiniaasta, eriti parem kallas (Pomerol, St. Emilion), oli suurepärane.


Igatahes 2019. aasta veinid pakuvad väga paljudele huvi ja nagu eelmüügi esimene nädal on näidanud, on inimestel aktiivne huvi investeerida. Huvitav näide Chateau Pontet Canet Pauillac 5-eme Cru Classe tuli nagu 2008. aastalgi varem turule madama hinnaga ja müüdi läbi kibekiiresti. Selliseid üllatusi võib tulla veelgi.


Trendid Bordeaux veinimaailmas


Asjatundjad veiniostjad ja -investorid jälgivad iga veinimõisat tähelepanelikult eraldi ja otsustavad individuaalselt, mida tasub pikaajaliselt säilitada ja mida mitte. LeVinumis teevad investorite ja veinihuviliste eest selle selektsiooni ära veinieksperdid.


Samal ajal on nn Uues Maailmas (peamiselt Hiinas) kasvanud Bordeaux veinide huviliste arv ja samuti ka võime neid osta. Prantslased on kirjutanud, et Bordeaux veinid on nii kalliks läinud, et prantslased ise ei jaksa neid enam osta. See puudutab tegelikult 3-4% kogu Bordeaux piirkonna veinidest - just seda kvaliteetsemat osa, mis kannatab säilitamist ja mis on tänu meediale kuulsaks saanud. Nende veinide hoiustamise potentsiaal õigetel hoiutingimustel (temperatuur, niiskus) on vähemalt 25 aastat.Parimate soovidega

Rein Kasela


Loe ka Rein Kasela veinidesse investeerimise koolituse kokkuvõtet: "Vein kui investeerimisobjekt".

68 views0 comments