Search

Väärisveinide turg aastal 2020 ja ootused alanud 2021 aastal


Möödunud aasta tõi kaasa segadust ja kannatusi, kuid nagu alati, siis igas olukorras on võitjaid. Kannatuste all veinimaailmas olid California ja Austraalia põlengud, mis hävitasid ka veinipõlde. Võitjate poolel olid eelkõige veiniinvestorid, kes võtsid osa Bordeaux 2019 aasta müügist otse vaadist ehk En Primeurist ning piirkondadest esmalt Itaalia veinitootjad.


Väärisveinide turg oli stabiilne ka uue ajastu kriisis, samuti nagu eelmises majanduskriisis, millest ühes varasemas blogipostituses juttu tegime. Siin graafikul on näha rahvusvaheliselt suurima väärisveinide B2B platvormi top 100 veini indeks võrdluses aktsiaturgudega maailmas.(Allikas: Liv-ex.com)Analüüsime 2020 aasta väärisveinide turgu B2B kauplemisplatvormi Liv-ex ja Londoni veiniinvesteeringute ettevõtte Cult Wines põhjal.


Konkurents Bordeaux veinile


Bordeaux väärisveinide müügisüsteem on rahvusvaheliselt teada juba aastakümneid. Paigas on müügikanalid ja ajahetk, millal tuleb müüki uus aastakäik otse vaadist ehk En Primeur. Nii oli veel 10 aastat tagasi üle 90% väärisveinide järelturust Bordeaux veinid. Mida aeg edasi seda süsteemsemaks ja suurema rahvusvahelise nõudlusega on esile tulnud teised piirkonnad. Bordeaux osakaal langes B2B turul 2019 aasta 54.4% pealt 42%-ni 2020 aastal, kuid põhjus ei ole Bordeaux kvaliteedis või milleski negatiivses selles regioonis. Turule on tulnud lihtsalt konkurents ja nõudlus eelkõige Itaalia ja Burgundia väärisveinide vastu. Selle nimel on teinud tööd nii regioonide veinitootjad kui ka riiklikud institutsioonid, et rahvusvaheliselt järjest enam uusi veinitootjaid viia laia maailma. Bordeaux eelmise aasta müügikampaania oli näiteks ideaalne võimalus investoritele, viiruse ajastu hirmus langetasid tootjad väljalaske hinda 20-30%, et maha müüa püstitatud eesmärgid. Samas veinikriitikute punktid 2019 aastakäigule olid suurepärased.


Chateau Pontet-Canet 2019, mis sai mitmelt kriitikult 98-100 punkti, müüdi hulgimüüjate vahel ära vähem kui paari tunniga.

(Allikas: B2B kauplemisplatvorm Liv-ex - veinipiirkondade turuosad)Itaalia võim suureneb


Itaalia väärisveinide osakaal kauplemisel kasvas 2019 aasta 8.8% pealt 15.1% peale 2020 aastal. Oma osa on selles eelkõige suurepärastel veiniaastatel 2015 ja 2016 ning eelmisel aastal müüki tulnud 2018 aastakäigul. Veinitootjad on teinud ka suurepärast turundust ning veinikriitikud on toonud järjest enam uusi tootjaid rahvusvahelisele areenile. Nii on kogu maailm Super-Toskaana veinitootjaid tundma õppinud ja Piemonte Barolod üles leidnud.


Suurimal B2B väärisveinide platvormil Liv-ex oli 2019 aasta top 100 kaubeldud veinibrändide hulgas kõigest 8 Itaalia nime, kuid eelmisel 2020 aastal oli seal listis juba 18 nime. Mis veelgi olulisem, siis eelmisel aastal olid mitmel kuul suurima hinnakasvuga veinide hulgas just Itaalia veinid, näiteks Super-Toskaana Antinori Tignanello.


Kõigest paari aastaga kiirelt esiplaanile tõusnud Super-Toskaana uus tegija, Bibi Graetz, väärib ka kindlasti tähelepanu. Eelmisel aastal müüki tulnud Testamatta 2018 sai juba veiniajakirja Decanter käest 100 punkti!


Burgundia hoiab oma osa


Burgundia väärisveinide osakaal B2B järelturul tegi aasta kokkuvõttes kerge languse kui 2019.a 19.6% pealt jäi 2020.a osakaal 17.9%. Põhjuseks oli eelkõige aasta esimeses pooles kerge Aasia turu kukkumine, tänu viiruse pealetungi ehmatusele. Aasta lõpus oli näha uuesti kasvu ja 13. detsembril toimunud Hospices de Beaune veinioksjonil oli ostjaid Aasiast hulganisti kohal. Selle näiteks võib tuua ka heategevusliku vaadi ära ostmine, mis läks Hong Kongi.


Kuulus Suurbritannia veinikriitik Neal Martin ennustab sellel aastal müüki tulevale Burgundia 2019 aastakäigule edukat aastat, sest kvaliteet üleüldiselt aastakäigule on suurepärane ja silmapaistvad on kümned tootjad.


__________________________________________________________________________________


Milline saab olema alanud aasta 2021?USA tariifid


Eelmise aasta viimasel päeval kehtestas Donald Trump USA-sse impordiks uue 25% suuruse tariifi kõikidele Prantsusmaa, Saksamaa ja Hispaania mitte vahuveinidele, mis on vähemalt 14% alkoholisisaldusega. Seega saame näha tõenäoliselt Champagne osakaalu kasvu ja muu maailma tõusu. Samas loodetakse, et kui Biden astub ametisse, siis vähemalt viimastel päevadel tehtud muudatused eelmise administratsiooni poolt tühistatakse.


Brexit


Brexiti jõustumise järel on kasvamas bürokraatia UK ja Euroopa Liidu vahel. Seega tuleb tollidokumente juurde vormistamisel ning ootamatuseid võib ette tulla ka transpordis. On juba kuulda ka Liv-ex’i ja mitme teise kauplemiskeskkonna poolt, et hakatakse planeerima uue vahelao tegemist Euroopa Liidu pinnale. Veini import EL-st ja mujalt võib muutuda Ühendkuningriigi ostjate jaoks kallimaks, mis võib kahjustada Ühendkuningriigi nõudlust.

Kuid nõrk nael avaldab positiivset mõju ka väärisveinide hindadele. Märkimisväärsed väärisveinide varud on nomineeritud eurodest naela, kuna Ühendkuningriik on endiselt ülemaailmne veinikaubanduse keskus. Seetõttu võib nõrk nael ergutada välisnõudlust, toetades sellega rahvusvahelisi hindu.


Ootused ja lootused uuel aastal


Kauplemissuhted ülemaailmselt on 2021 aastal taas oluliseks teguriks. Turuoptimism on paranenud tänu lootusele, et Joe Bideni saamine presidendiks edendab USA ja ELi suhteid ning tühistab USA veiniimpordile kehtestatud 25% tollitariifi. Sinnamaani on tõenäoline stsenaarium, et tuleva kevade Bordeaux En Primeur kampaania 2020 aasta veinile saab olema samaväärsel hinnatasemel, nagu oli möödunud aasta. Juhul kui punktid on samuti sama kõrged kui eelmisel aastal, siis saab see olema järjekordselt suurepärane hetk ka Eesti veiniinvestoritele.


Eelmise aasta alguses COVID-i tõttu langenud Prantsusmaa veinide eksport Hiina taastus aasta teiseks pooleks. Seda kinnitasid nii mitmed Bordeaux veinikaupmehed kui eelkõige Burgundia veinitootjad. Selle aasta algusega on müüki tulemas Burgundia 2019 aastakäik ja veiniajakirja Vinous kõrgelt hinnatud veinikriitik Neal Martin on andnud juba suurepärase hinnangu paljudele Cote de Beaune ja Cote de Nuits veinitootjatele. Seega võib oodata Aasia kasvavat huvi ka uuele 2019 aastakäigule. LeVinum on tegemas samuti juba valikuid, mida teieni sellel aasta tuua.


Tähelepanu keskpunktis saab olema kindlasti ka Itaalia. Eelmisel aasta teises pooles müüki tulnud 2016 aasta Barolode kohta on järjest enam öeldud, et see on selle sajandi üks parimaid aastakäike. Seega toome meiegi teieni valikut 2016 aastakäigust ning aasta teises pooles kui tuleb välja 2019 aastakäigu Super-Toskaana, siis valime samuti kuulsamad ja parimate punktidega nimed välja.


71 views0 comments

Recent Posts

See All

©2018 by LeVinum OÜ